Opublikowane 04.04.2014
Komisja Europejska zaproponowała wprowadzenie przepisów, które zakazywałyby klonowania zwierząt na potrzeby rolnictwa w krajach UE oraz handlu i importu mięsa i mleka pochodzących od takich zwierząt. Przepisy te mają być regulowane nowymi dyrektywami, które są obecnie opracowywane.
Compassion in World Farming wspólnie z Eurogroup for Animals stara się jednak przekonać Komisję, aby rozszerzyła zakres dyrektyw także o potomstwo klonów. Hodowla klonów ma być dozwolona np. dla celów naukowych, ale w związku z tym istnieje obawa, że potomstwo tych zwierząt będzie już wykorzystywane w rolnictwie, głównie na potrzeby produkcji żywności.
Dlaczego apelujemy do KE o poszerzenie dyrektywy? Dlatego że istnieją opinie (np. opinie naukowe Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), które wskazują na poważne problemy w zakresie zdrowia i dobrostanu zarówno klonowanych zwierząt, jak i matek zastępczych. EFSA twierdzi także, że w przypadkach klonowanych zwierząt o wiele częściej dochodzi do poronień albo konieczności stosowania cesarskiego cięcia. Część zwierząt umiera także w trakcie porodu.
Uważamy, że klonowanie zwierząt może zostać wykorzystane do "kopiowania" zwierząt najbardziej wydajnych, co zwiększy jeszcze bardziej przemysłowy charakter hodowli. W razie, gdyby KE zdecydowała jednak dopuścić możliwość sprzedaży produktów pochodzących z potomstwa klonów, żądamy przynajmniej uczciwego oznakowania, ponieważ na razie KE tego nie przewiduje.
W związku z tą kwestią w Polsce będziemy się starać o spotkania z przedstawicielem MRiRW oraz polskimi reprezentantami Parlamentu Europejskiego.
Treść listu, który wysłaliśmy do Tadeusza Nalewajka, podsekretarza stanu w MRiRW.