Opublikowane 17.03.2016
Z myślą o nadchodzących świętach wielkanocnych filozoficznie pytamy „Jajko czy kura?” i od razu podpowiadamy: ten wybór to żadna filozofia, wybierzmy kurę. I to taką, która skubie zieloną trawę, wygrzewa się w słońcu i z zadowoleniem rozkłada skrzydła.
Pięciu starożytnych filozofów powraca z filozoficznym pytaniem o jajko i kurę, ale tym razem zadają je współczesnym konsumentom.
Odpowiedź jest prosta - kura! Dlaczego? Ponieważ uważamy, że hodowanie zwierząt w klatkach, bez dostępu do światła i wybiegu, nie jest po prostu naturalne, ale przede wszystkim – jest bardzo okrutne dla zwierząt.
Jajka kur z chowu klatkowego oznaczone sa cyfrą 3. To najbardziej intensywny system - stłoczone kury nigdy (tj. przez około 1,5 roku) nie wychodzą z ciasnych klatek umieszczonych jedna obok drugiej w metalowych hangarach. Powierzchnia, jaka przypada tam na jedną kurę, to niewiele więcej niż karta A4. Światło, pasza i woda w takich miejscach są całkowicie zautomatyzowane. Tak hoduje się w naszym kraju około 30 milionów kur rocznie.
Zwierzęta zamknięte w klatkach nie mają możliwości swobodnego poruszania się i wyrażania swoich naturalnych zachowań, takich jak szukanie pożywienia czy kąpiele w piasku, które pozwalają kurom utrzymać czystość piór. Ponadto, przebywając ze sobą na zbyt małej przestrzeni, reagują agresywnie i ranią siebie nawzajem oraz wydziobują sobie pióra.
Rozwiązanie? Najlepiej unikać jajek oznaczonych numerem 3 i wybierać te z wolnego wybiegu (numery 1 oraz 0). Dzięki temu możemy przyczynić się zarówno do poprawy warunków dla zwierząt, jak i własnego zdrowia. Warto sprawdzać numery oznaczeń na jajkach i pamiętać, co stoi za tymi cyframi. Nie kupuj 3, bo oznacza to cierpienie zwierząt stłoczonych na małej powierzchni i dodatkowo - gorszą jakość pożywienia.
W marcu bieżącego roku przeprowadziliśmy śledztwo na polskich fermach kur, a w latach 2013-2015 także na fermach we Francji, we Włoszech, w Czechach i na Cyprze. Wszędzie jest tak samo - tzw. wzbogacone klatki niewiele różnią się od zakazanych w 2012 r. klatek bateryjnych.
Dlatego chcemy zrobić kolejny krok naprzód i wycofać klatki dla kur w ogóle!
A co Ty możesz zrobić?
- obejrzyj materiały z naszego śledztwa,
- podpisz petycję skierowana do ministra rolnictwa o wycofanie klatek z chowu kur,
- pomóż nam zakończyć Epokę Klatkową dla kur i innych zwierząt - przyłącz się do kampanii Koniec Epoki Klatkowej,
- nie kupuj jajek „trójek” (cyfra 3 na skorupce oznacza chów klatkowy), a najlepiej kupuj tylko jajka oznaczone cyfrą 0 albo 1,
- pomóż nam zakończyć Epokę Klatkową dla kur i wesprzyj nasze kampanie finansowo.
Za udostępnienie miejsca do przeprowadzenia sesji zdjęciowej dziękujemy warszawskiej Kooperatywie "Dobrze".